Urodziny Chopina

Artyści

idea urodziny chopina
Urodziny Chopina to dla muzyków przedsięwzięcie nietypowe. Przestrzeń komercyjna oraz różnorodna publiczność stanowią spore wyzwanie. Pianiści przykuwają uwagę klientów galerii każdym uderzeniem w klawisze fortepianu, a orkiestry czarują bogactwem dźwięków i pełnią brzmienia. Dotąd swoją pasją podzieliło się z publicznością ponad 100 muzyków.

Z okazji 208. rocznicy urodzin Chopina (2018 rok) zagrają między innymi:

Michał Rot

Michał Rot

Artysta jest laureatem wielu konkursów muzycznych. Najważniejszymi osiągnięciami są: Wyróżnienie na Konkursie Chopinowskim im. Wł. Kędry w Łodzi, II miejsce oraz Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie współczesnego utworu polskiego na XVII Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Łodzi, Nagroda dla najlepszego pianisty na XVIII Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach oraz IV Nagroda oraz Nagroda specjalna na IV Międzynarodowym Konkursie Duetów im. R. Straussa w Sofii. Duży wpływ na rozwój artystyczny pianisty miały spotkania z wielkimi indywidualnościami świata muzycznego. Pracował pod okiem: Paula Badury – Skody, Andrzeja Jasińskiego, Elzy Kolodin i wielu innych. Michał Rot prowadzi ożywioną działalność koncertową. Liryka wokalna stanowi obszar fascynacji pianisty. Artysta otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego W lipcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora sztuki.     Joanna Rot

Joanna Rot - mezzosopran

Po studiach wokalnych doskonaliła umiejętności w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim (Niemcy). Ogromny wpływ na jej rozwój miał wybitny baryton Olaf Bär, u którego kontynuowała edukację. Ponadto pracowała pod okiem wybitnych indywidualności takich jak: Jerzy Artysz, Udo Reinemann, Charlotte Lehmann, Jadwiga Rappé. Ma na swoim koncie szereg ważnych koncertów w kraju i zagranicą m. in. występy na  Ascoli Piceno Festival, Heidelberger Kammermusikfestival, Musica Moderna, Wratislavia Cantans; inaugurowała Rok Chopinowski w Stuttgarcie; występowała w filharmoniach we Lwowie, Łodzi, Częstochowie, Opolu; współpracowała z kilkoma orkiestrami i zespołami. Jest laureatką IV Międzynarodowego Konkursu im. R. Straussa w Sofii oraz XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (Austria). W 2007 roku założyła duet kameralny z pianistą Michałem Rotem, nad którym kilkuletnią opiekę artystyczną sprawowała wybitna polska śpiewaczka Urszula Kryger.    
Zofia Mazurkiewicz Styś

Zofia Mazurkiewicz-Styś

Na fortepianie zaczęła grać w wieku 6 lat, jako uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu. W trakcie studiów w Leeds College of Music (Wielka Brytania)  otrzymała prestiżowe stypendium Steinwaya dla najlepszego studenta oraz występowała jako solistka z towarzyszeniem Leeds College of Music Symphony Orchestra. W 2014 r. ukończyła z wyróżnieniem studia w zakresie korepetycji operowej w Royal Conservatoire of Scotland (Glasgow, Szkocja), gdzie pracowała nad produkcją wielu przedstawień operowych. Jako akompaniator i korepetytor współpracuje m.in. z National Youth Choirs of Scotland, Bearsden Choir, Lyric Opera Studio Weimar, Theater Rudolstadt, Aberdeen International Youth Festival. Od 2015 r. pracuje również jako nauczyciel fortepianu i akompaniator w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Wałbrzychu.
Gzella

Jan Gzella

Utalentowany i wielokrotnie nagradzany student Akademii Muzycznej im. Ignacego J. Paderewskiego w Poznaniu. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat pod kierunkiem mgr Anny Karowskiej; wszystkie etapy edukacji (OSM I stopnia i OSM II stopnia) kończył jak dotąd z wyróżnieniem; często reprezentował szkoły w konkursach, zdobywając liczne nagrody. W roku 2015 otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów za szczególne osiągnięcia muzyczne oraz stypendium fundacji prof. Nelly Ben-Or. W obecnym roku akademickim Jan Gzella został zaproszony do Moskwy, aby wziąć udział w polsko-rosyjskim festiwalu „Młodzieżowa Akademia Muzyki”, gdzie wykonał szereg koncertów. Pod koniec listopada ubiegłego roku został również laureatem XXVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rzymie.    
Jankowski

Kamil Jankowski

Urodził się w 1991 roku w Sandomierzu. Ukończył PSM I i II st. im. L. Różyckiego w Kielcach oraz Akademię Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu prof. Michała Szczepańskiego. Brał udział w krajowych i międzynarodowych kursach mistrzowskich, kształcąc się pod okiem m.in. prof. Włodzimierza Obidowicza, prof. Waldemara Andrzejewskiego, prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Jarosława Drzewieckiego, prof. Silke-Thora Matthies. Jako solista współpracował z takimi dyrygentami jak: Jerzy Kosek, Jakub Chrenowicz, Helena Tomaszek- Plewa. Laureat wielu konkursów krajowych, zdobył m.in. wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Moszkowskiego w Kielcach (2009), I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej w Toruniu (2010). Stale koncertuje w kraju i za granicą. Jest także nauczycielem w szkole muzycznej nr 3 im. prof. Marii Zduniak we Wrocławiu.  
Michalski

Michał Michalski

 Ten 24-letni pianista może poszczycić się nagrodami w wielu konkursach. Zdobył między innymi I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno (2017), VI w 47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Katowicach (2016) oraz I nagrodę w Konkursie o Stypendium Yamaha Music Foundation in Europe (Kraków, 2014). Artysta prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i zagranicą. Prezentował swoje umiejętności artystyczne na uznanych festiwalach, w tym dwukrotnie podczas Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach- Zdroju. W 2016 został objęty programem Promocji Młodych Talentów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.W listopadzie 2015 roku, nakładem wydawnictwa JB Records ukazał się debiutancki album fonograficzny artysty Michał Michalski – Piano Recital.