Urodziny Chopina

Artyści

idea urodziny chopina
Urodziny Chopina to dla muzyków przedsięwzięcie nietypowe. Przestrzeń komercyjna oraz różnorodna publiczność stanowią spore wyzwanie. Pianiści przykuwają uwagę klientów galerii każdym uderzeniem w klawisze fortepianu, a orkiestry czarują bogactwem dźwięków i pełnią brzmienia. Dotąd swoją pasją podzieliło się z publicznością ponad 100 muzyków.

W IV edycji Urodzin Chopina udział wezmą:

Alicja Oktabska

Alicja Oktabska

Aktywnie koncertująca pianistka. Gra na fortepianie od piątego roku życia. Laureatka II oraz III nagrody w Concerto Competition oraz Solo Piano Competition w ramach IX Beijing International Music Festival & Academy w Pekinie (2014) oraz I nagrody na X Międzynarodowym Konkursie im. Luigi Zanuccoli we Włoszech (2012); uczestniczka Festiwalu Muzyki Kameralnej „Oberstdorfer Musiksommer” w Niemczech (2013). Doceniona stypendium Fundacji Maestro oraz stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

katarzyna vernet

Katarzyna Vernet

Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Krakowie, gdzie ukończyła Studia doktoranckie (2014r.) otrzymując tytuł doktora sztuk muzycznych. Daje ponad sto koncertów rocznie. Laureatka wielu nagród. Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Wykonywane przez nią utwory Chopina promowały Polskę za granicą podczas EURO 2012. Niedawno nagrała płytę z utworami wirtuoza fortepianu Maurycego Moszkowskiego, która spotkała się z entuzjastycznymi recenzjami.

boczek

Ireneusz Boczek

Pianista i aranżer; współpracuje z wieloma orkiestrami. Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych w tym „Palma d’ Oro” we Włoszech (2006). Uczestnik kursów mistrzowskich organizowanych przy okazji Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach- Zdroju. Reprezentował Małopolskę na targach EXPO 2005 w Japonii. Występował między innymi w Niemczech, na Węgrzech, w Austrii, Francji, Hiszpanii oraz Chinach.

Witold Wilczek

Witold Wilczek

Laureat licznych konkursów, między innymi Premio Accademia Romana - 3 miejsce (nagroda specjalna Komisji Europejskiej, Rzym, 2013) oraz VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego;  stypendysta polskiej Fundacji Bielecki Art oraz szwajcarskiej Fundacji Lyra. Intensywnie koncertuje w Polsce i za granicą (Szwajcaria, Włochy, Francja), dając ponad sześćdziesiąt recitali chopinowskich w roku. Uczestnik festiwali „Biennale Bern“ (wraz z klarnecistą Danielem Andriescu; Berno, Szwajcaria, 2008), „Printemps Musical d`Annecy“ (Annecy, Francja, solo, 2011). W 2011 prowadził również kursy mistrzowskie w Paryżu (Conservatoire Raoul Pugno) i Chambéry (Cité des Arts).

motyczynski

Paweł Motyczyński

Pianista, doktorant Akademii Muzycznej w Krakowie. Do jego największych osiągnięć zaliczyć można występ w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju; zajęcie I miejsca w 2. Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich; zdobycie nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego na VIII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy, a także IV nagrody na 43. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Występował także w dworku Żelazowej Woli.

dorota motyczyńska

Dorota Motyczyńska

Aktywnie koncertująca pianistka; finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, laureatka I miejsca w Turnieju Chopinowskim im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie, a także III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym FORUM PER TASTI w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji oraz zdobywczyni nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Narwie w Estonii i III miejsca w Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu. W roku 2014 wydała swój debiutancki album z muzyką Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.

lichtenstein

Jakub Lichtenstein

Pianista, uczestnik wielu międzynarodowych konkursów. Ma na swoim koncie solowe recitale w Polsce i USA oraz występy z różnymi orkiestrami. Stypendysta programu „Kultura Polska na Świecie” i „International Keyboard Institute & Festival” w Nowym Jorku i innych. Laureat konkursu „Debiut z Orkiestrą” oraz uczestnik półfinału konkursu Piano Camus Pontoise (Paryż, 2012). Wielokrotnie występował z recitalami chopinowskimi, także w Dworku w Żelazowej Woli czy Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Aktualnie zajmuje się prowadzeniem własnej szkoły muzycznej.

alicjaciesielczuk

Alicja Ciesielczuk

Sopranistka, laureatka wielu konkursów wokalnych. Zajęła II miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, III miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. K. Jamroz w Kielcach, I miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde (Niemcy) oraz I miejsce w kategorii Wokal klasyczny w Międzynarodowym Konkursie w Kamchiji (Bułgaria).

Na cześć Chopina zagra też orkiestra kameralna:

Muzycy Orkiestry Akademii Beethovenowskiej

Dynamicznie rozwijający się, najmłodszy zespół symfoniczny w Polsce, tworzony przez pasjonatów. Rozpoczął działalność w 2003 roku, a debiutował podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gromadząc wyśmienite recenzje oraz otrzymując wiele zaproszeń do udziału w prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą.

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej